Stwierdzenie praw do spadku należy przeprowadzić po śmierci zawsze – niezależnie od tego, czy osoba zmarła pozostawiła testament, czy też nie.
Nabycie spadku po osobie zmarłej możemy przeprowadzić w sądzie, a od 2009 roku również u notariusza – w sprawach niespornych i niebudzących wątpliwości.
Sprawy spadkowe w sądzie często trwają lata. Sąd wyznacza termin rozprawy, a strony mają obowiązek dostosować swoje codzienne obowiązki do tegoż terminu.
U notariusza możemy umówić się na tę czynność w dogodnym dla nas terminie. Co więcej, notariusz przeprowadzi poświadczenie dziedziczenia w ciągu jednego spotkania, przy osobistym stawiennictwie wszystkich zainteresowanych. Notarialne stwierdzenie praw do spadku możliwe jest nawet w sytuacji, kiedy jeden ze spadkobierców już nie żyje. Notariusz sporządza wówczas tzw. piętrowe poświadczenie dziedziczenia. Niezwłocznie po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz dokonuje jego rejestracji w Rejestrze Spadkowym, wprowadzając do tegoż Rejestru dane wynikające z aktu poświadczenia dziedziczenia za pośrednictwem systemu elektronicznego. Wpisów do tego rejestru dokonują także sądy.
Sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia, zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym, ma moc prawną prawomocnego postanowienia o stwierdzenie praw do spadku, które wydaje sąd.